Dannelse og Nytårsforkælelser 52A
Wegner designmuseum, Kunsthalle Hamburg og Beethovens 9. med Sønderjyllands Symfoniorkester
Traditionen tro inviterer vi til indholdsrige og festlige dage med foredrag, masser af højskolesang, koncerter, debatter, hygge omkring pejsen og ikke mindst spændende udflugter i det smukke vinterklædte Sønderjylland. Vi skal opleve stor kunst i Kunsthalle Hamburg og se det helt nye Wegner-museum i Tønder – Fra historisk marskgård til moderne designperle. En stor oplevelse mere er naturligvis koncerten i den særlige koncertsal Alsion med Sønderjyllands Symfoniorkester, der spiller Beethovens 9. Begejstres skal vi også over unik nordisk design og debattør Henrik Jensens nyeste bog ”Mens vi venter på miraklet”. Vi skal ligeledes dykke ned i Vilhelm Erobrerens berømte invasion af England og slaget ved Hastings i år 1066, der forandrede verden. Endelig forkæles vi også med vinsmagning, musikalske aftensaloner og meget, meget mere.
Foredrag og højskolelivet
- Foredrag: ”Mens vi venter på miraklet” ved Henrik Jensen, debattør, foredragsholder, tidligere lektor ved Roskilde Universitet.
- Foredrag om dansk design – Kend din designklassiker fra Wegners klassikere til New Nordic Cool ved Mathilde Theilgaard Nielsen, kunsthistoriker. En optakt til vort besøg på det nye Wegner-museum.
- Vinsmagning – med økologiske oste fra det lokale Naturmælk Mejeri. Vi finder vinen til nytårsmiddagen.
- Kunstforedrag: 800 års kunst på mindre end tre timer – Fra Meister Francke til Gerhard Richter ved Kristina Lohe, kunsthistoriker. En optakt til besøget i Kunsthalle Hamburg.
- Musikoptakt til aftenens koncert: Beethoven – Mennesket og musikken ved Tim Pohle, forstander og musikhistoriker.
- Fællessang med fokus på højskolesange om fællesskab og identitet ved forstander Tim Pohle.
- Studiekredse. Vælg mellem naturvandringer, ånd og tanke, at se og tegne eller Qi Gong.
- Champagne og Kongens nytårstale.
- Nytårsaften med 3-retters festmenu, underholdning, nytårskavalkade, champagne og fyrværkeri.
- Om Vilhelm Erobreren i 1000-året for hans fødsel ved Hans-Tyge Haarløv, højskolelærer. Hans berømte invasion af England og slaget ved Hastings i år 1066, der forandrede verden.
- Nytårskoncert fra Wien på storskærm.
- Statsministerens nytårstale på storskærm i foredragssalen. Vi hører statsministerens ord for Danmark for det nye år.
- Musiksoiré om Danmarks største komponist Carl Nielsen ved Tim Pohle, musikhistoriker og højskolelærer.
- Spændende morgensamlinger, fællessang og fællesskab.
Udflugter
- Koncert med Sønderjyllands Symfoniorkester i den helt særlige koncertsal i Alsion, Sønderborg med Beethovens 9. symfoni.
- Store kunstoplevelser i Hamburger Kunsthalle.
- Besøg på det nye Museum Wegner – Fra historisk marskgård til moderne designperle. En hyldest til ”Stolens Mester”.
Download program
